AİLE BAKANI DERYA YANIK, KRONİK HASTALARA ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ’NDEN YARARLANMA ŞARTLARINI ESNETTİKLERİNİN MÜJDESİNİ VERDİ

AİLE BAKANI DERYA YANIK, KRONİK HASTALARA ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ’NDEN YARARLANMA ŞARTLARINI ESNETTİKLERİNİN MÜJDESİNİ VERDİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, yeni yapılan düzenleme ile Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği’nden yararlanma şartlarını esnettiklerinin müjdesini vererek, “Evde bakım yardımı alanlar elektrik desteğinden faydalanamıyordu. Yeni yaptığımız düzenleme evde bakım yardımı alan engellilerimiz de bu elektrik desteğinden yararlanacak” dedi.

Bakan Derya Yanık, ihtiyaç sahibi hanelere verilen doğal gaz yardımı, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağlı yaşamlarını sürdüren vatandaşlara yönelik verilen elektrik tüketim desteği ve evde bakım yardımı gibi birçok başlıkta Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalara ilişkin detayları paylaştı.

Bakan Yanık, Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteğinde yeni bir düzenleme yaptıklarını ve kapsamı genişlettiklerini belirterek, “Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağlı yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımıza elektrik tüketim desteği sağlıyoruz. Yeni yaptığımız düzenleme ile bu kapsamı genişletiyoruz. Eskiden evde bakım yardımı alanlar bu elektrik desteğinden faydalanamıyordu. Artık evde bakım yardımı alan engellilerimiz de bu elektrik desteğinden yararlanacak. Her hasta için normalde verdiğimiz elektrik tüketim desteğine ek aylık 150 kilovatsaatin karşılığı olan tutarda destek sağlayacağız” diye konuştu.

“(Doğalgaz yardımı) Destek miktarını artıracak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz”

Bu yıl ilk kez verilen doğal gaz yardımının ikinci ödemesinde destek miktarının artırılmasına yönelik çalışmalarının olduğu bilgisini veren Bakan Yanık, “Destek miktarımızı ve yararlanıcı hane sayısını artıracak çalışmalar yürütüyoruz. Biz bu çalışmayı ilk yaparken yararlanıcı hane sayısını maksimum sayıda olacak şekilde planladık. 4 milyona kadar başvuruyu kaldırıyor. Şu ana kadar 230 bin hanemiz desteğimizden yararlandı. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor” dedi.

derya yanık, engellilere müjde, elektrik tüketim desteği

KATEGORİLER
TAG
Haberi Paylaş