CAN AZERBAYCAN’DA TEKNOFEST HEYECANI

CAN AZERBAYCAN’DA TEKNOFEST HEYECANI

Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleştirmek için yola çıkan, ülkemizde milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik öneme sahip kurum ve kuruluşların paydaşlığında düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST 26 – 29 Mayıs tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de teknoloji tutkunlarını ağırlamak için gün sayıyor.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında dünyanın en büyük teknoloji yarışmaları gerçekleştirilmektedir. Tamamı geleceğin odak teknoloji alanlarında gerçekleştirilen yarışmalarda İlkokuldan üniversite ve üzeri seviyeye kadar her eğitim seviyesinden gençler, mezunlar ve profesyoneller katılabilmektedir. Ülkemizin mühendislik tabanlı insan kaynağına katkı sunmayı amaçlayan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmalarında ön elemeyi geçen takımlara teknik eğitim ve malzeme desteği, finale kalan takımlara ulaşım-konaklama desteği ve dereceye giren takımlara ise para ödülü verilmektedir.


Bu faaliyetlerle birlikte TEKNFOEST’ te Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK akrobasi timleri ve AKINCI, HÜRKUŞ, ATAK Helikopteri gibi milli imkanlarla geliştirilen hava araçlarının gösterileri gerçekleştirilmektedir. Yerli ve yabancı katılımların olduğu fuar etkinlik alanlarında ziyaretçiler, çeşitli teknolojileri ve simülasyon deneyim alanlarını deneyimleyebilmekte ve son çıkan teknolojiler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilmektedir. Yerli ve yabancı üretim araçlarının sergilendiği hava ve kara araçları sergileri ise “Bir çocuk gelsin, bir uçağa dokunsun…” idealiyle başta gençlerimiz olmak üzere tüm milletimizin beğenisine sunulmaktadır. Planetaryum, çeşitli atölyeler ve seminerler gibi eğitsel faaliyetlerin yanı sıra ana sahne konserleri, dikey rüzgar tüneli ve gençlik alanları gibi eğlenceli faaliyetlerde TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilmektedir.

 
İlk defa 2018 yılında İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST, 550.000 ziyaretçiyle günlük katılımcı sayısı bakımından dünyanın en büyük 2. festivali, toplam katılımcı sayısı bakımından dünyanın en büyük 3. festivali olma başarısını yakaladı.

İlk yılından bu yana rekorların festivali olan TEKNOFEST, 2 yılda bir İstanbul dışında, Anadolu’nun farklı bir ilinde gerçekleştirilmektedir. 

“Tam Bağımsız, Güçlü Türkiye” idealiyle Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna devam eden TEKNOFEST, geçmişinden aldığı ilham ve gençlerine duyduğu güven ile çalışmalarına devam etmektedir.

teknofest, teknofest şarkısı, teknofest nedir, teknofest kys, teknofest proje örnekleri

KATEGORİLER
TAG
Haberi Paylaş