DÜNYANIN EN ZEHİRLİ 6 BİTKİSİ

DÜNYANIN EN ZEHİRLİ 6 BİTKİSİ

BİTKİ; Bulunduğu toprağa kökleriyle tutunan, gelişip döl veren, yaşama süresi dolduktan sonra kuruyarak varlığı sona eren yosun, ot, ağaç gibi canlı varlıkların ortak adıdır. Çoğu bitkiler ne kadar sevimli görünse de içlerinde şeytani ve ölümcül bir zehre sahiptir. Adanahaberajansı.com bitkilerin dünyasını araştırarak dünyanın en zehirli 6 bitkisini değerli okuyucularımız için derledik.

GÜZELAVRAT OTU

Güzelavrat otu, patlıcangiller familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. “Atropin” maddesi bu bitkinin halüsinojenik özellikleri olan oldukça zehirli yemişleri boyunca olan yapraklarından elde edilir.

Tür, Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’nın yerlisidir ve Kuzey Amerika’nın bazı kısımlarında da bulunur hale gelmiştir. Yetiştiği alanlar çoğunlukla kireçten zengin topraklı, nemli ve loş yerlerdir. Adı olan “Bella-Donna” İtalyanca’dan köken alır ve “güzel kadın” anlamı gelmektedir. Atropin maddesini kadınlar bir zamanlar göz bebeklerini büyütmek için kullanmışlardır.

ZAKKUM

Dünyada ılıman ve subtropikal bölgelerde süs ve peyzaj bitkisi olarak yetiştirilen çalı veya küçük ağaçtır. Halen Nerium cinsinde sınıflandırılan yalnızca türler, dogbane familyasının Apocynaceae alt familyasına Apocynoideae aittir. O kadar yaygın bir şekilde yetiştirilir ki, genellikle Akdeniz Havzası ile ilişkilendirilmesine rağmen, kesin bir menşe bölgesi tanımlanmamıştır.

Nerium 2-6 m (7-20 ft) boyuna kadar büyür. Yaygın olarak doğal çalı formunda yetiştirilir ancak tek gövdeli küçük bir ağaç olarak da yetiştirilebilir. Hem kuraklığa hem de su basmasına toleranslıdır, ancak uzun süreli donlara karşı dayanıksızdır. Beyaz, pembe veya kırmızı beş loblu çiçekler, yıl boyunca kümeler halinde büyür ve yaz aylarında zirveye çıkar. Meyvesi, çok sayıda tüylü tohumu serbest bırakmak için olgunlukta açılan uzun ve dar bir folikül çiftidir.

Nerium birkaç toksik bileşik içerir ve tarihsel olarak zehirli bitki olarak kabul edilmiştir. Ancak, acılığı onu insanlar ve çoğu hayvan için tatsız hale getirir, bu nedenle zehirlenme vakaları nadirdir ve insan ölümleri için genel risk düşüktür. Daha çok miktarlarda yutulması mide bulantısı, kusma, aşırı tükürük, karın ağrısı, kanlı ishal ve düzensiz kalp ritmine neden olabilir. Özsu ile uzun süreli temas cilt tahrişine, göz iltihabına ve dermatit’e neden olabilir.

Zakkum, Haziran-Eylül ayları arasında beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açar.

Dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez.

NERGİS

Nergis, nergisgiller familyasından Narcissus cinsinden bitki türlerinin ortak adı.

Bu bitkilerde sap 20–80 cm kadar yükselebilmektedir. Soğanlı olan bu bitkilerde taç yaprakları beyaz veya sarının karışımları şeklindedir.

Anavatanı Avrupa olan bu bitkilerin en çok tür zenginliğine İspanya ve Portekiz’de rastlanmaktadır. Ancak doğal olarak tüm Akdeniz kıyılarında, hatta bunun uzantısı olan Japonya’ya kadar aynı enlem dereceleri arasında görülmektedir. Dünyada Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ülkelerinde tarımı yapılmaktadır.

Bu bitkinin soğanları en az 1 sene ara ile kullanılmaktadır. Zira çiçeğini vermiş olan soğan ekilirse, bir dahaki seneye çiçek vermez.

YÜKSÜK OTU

Yüksük otu, yaklaşık 20 türle temsil edilen, Scrophulariaceae familyasına ait bir otsu bitkiler taksonudur. İki yıllık ve ömürlü cinsleri olan bir bahçe çiçeğidir.

Bazı yeni genetik çalışmalara göre Plantaginaceae familyası içine yerleştirilmiş olan bitkinin yüksekliği türüne göre 60 cm.den,1,5 metreye kadar değişir. En iyi hafif gölgede ve humuslu toprakta yetişir ve suyu sever.

Tohumları haziranda hafif gölgeye serpilir. Toz gibi ince olduğu için üzeri örtülmez. Hafifçe bastırılır ve süzgeçli kovayla sulanır. Çıkan fideler yaz sonunda yerlerine dikilir. Yerinde de bırakılabilir. Yüksük otu tıpta önemli bir bitkidir. Kalp ilaçlarında kullanılan “digitalin” adlı madde bu bitkiden elde edilir.

Zehirli bir bitkidir. Bilinçsiz kullanımı zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabilir.

BALDIRAN OTU

Baldıran, maydanozgiller familyasından olan ve nemli yerlerde yetişen bazı zehirli bitkilerin ve bu bitkilerden elde edilen zehirin ortak adıdır. Ünlü filozof Socrates’in de bu zehri içerek idam edildiği rivayet edilir.

Bitki olarak baldıran, baldırgan ya da ağı otu; zehir olarak baldıran ise şeytantersi ya da yine baldırgan diye de bilinir.

Tıpta ağrı ve/veya spazm giderici olarak, örneğin siyatik ağrısı, tetanos, sara (epilepsi), trigeminal nevralji ve kore hastalığı gibi rahatsızlıkların sağaltımında kullanılabilir.

AK SÖĞÜT

Genellikle dere kenarlarında görülen ak söğüt ağacı, Anadolu’nun hemen her yerinde yetişir.Bu bitkide bol miktarda salisilik asit bulunur. Salisik asit, aspirin yapımından da kullanılan bir maddedir.

Dolayısıyla ak söğüt de ağrı kesici özelliğe sahiptir. Hatta M.Ö. 400’lü yıllarda doğum yapan kadınlara sancının azalması amacıyla bu bitkinin yapraklarının kaynatılıp içirildiği bilinmektedir.


Sosyal Medya’da Bizi Takip Edin!

TÜM HESAPLARIMIZ AKTİF VE GÜNCEL

Instagram

https://www.instagram.com/adanahaberajansicom/

Twitter

Youtube

https://youtube.com/channel/UCpzlsd3kFsm_Clkcd4EWd0A

Tik tok

tiktok.com/@adanahaberajansi

Facebook

https://www.facebook.com/Adana-Haber-Ajans%C4%B1-106999668620520/?ref=pages_you_manage

Telegram

https://t.me/adanahaberajansi

Bizleri takip edebileceğiniz aktif sosyal medya hesaplarımız üzerinden tüm faaliyet ve hizmetlerimizden anında haberdar olabilir, her türlü soru ve görüşünüzü bizlere iletebilirsiniz.

Bizi takip edin, sektörden haberdar olun!

Son Dakika Adana Haberleri

Son dakika Adana haberlerini bizimle anlık takip edebilirsiniz. En son adana haberleri anında sıcak Gelişmeleri ile burada.
Bugün son dakika Güncel Haberleri sade net kısa lafı dolandırmadan size ulaştırıyoruz.

KATEGORİLER
TAG
Haberi Paylaş