Türkiye’nin Hindistan’dan buğday ithal ettiğine dair iddialara Bakanlıktan yanıt geldi.

Türkiye’nin Hindistan’dan buğday ithal ettiğine dair iddialara Bakanlıktan yanıt geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı bazı basın ve yayın organlarında ortaya atılan Türkiye’nin Hindistan’dan buğday ithal ettiğine dair iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Bazı Basın Yayın organlarında ortaya atılan Türkiye’nin Hindistan’dan buğday ithal ettiğine dair iddialar ve ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır Bilakis dünyanın ilk 10 tarım ülkesinden biri olan Türkiye güçlü tarımsal alt yapısı ile her geçen gün artan ülke nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamaktadır.

Türkiye Ayrıca 25 milyar dolar Tarım ve Gıda ürünleri ihracatı ile net ihracatçı konumundadır. Hindistan’ın ülkede yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı buğday ihracatını yasaklaması üzerine kamuoyunda ülkemizde buğday krizi yaşanacağı Ukrayna ve Rusya’dan da buğday alamadığımız için ekmek fiyatlarının yükseleceğini ilişkin haberler de doğru değildir.

Hububat piyasasında olduğu gibi baklagil piyasasında da Türkiye dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. 2021 yılında ülkemizde 305000 ton kuru fasulye üretimi ile tüm zamanların üretim rekoru kırılmıştır.

buğday ithalatı, buğday ithalatı 2023, buğday ithalatı 2022, buğday ithal ettiğimiz ülkeler,

KATEGORİLER
TAG
Haberi Paylaş